*** سامانه تلفنی هواگو هواشناسی گیلان 134 ***  شعار روز جهانی هواشناسی در سال 2024: خط مقدم اقدام اقلیمی   ***   سال جهش تولید با مشارکت مردم ***   

از سوی سازمان جهانی هواشناسی؛ شعار روز جهانی هواشناسی برای سال ۲۰۲۴ میلادی اعلام شد

"خط مقدم اقدام اقلیمی" به عنوان شعار امسال روز جهانی هواشناسی از سوی سازمان جهانی هواشناسی موسوم به WMO اعلام شد

 به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان گیلان به نقل از پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور، سازمان جهانی هواشناسی با صدور پیامی "خط مقدم اقدام اقلیمی" را به عنوان شعار امسال روز جهانی هواشناسی در 23 مارس 2024 میلادی اعلام کرد.

   این سازمان در ادامه عنوان کرده است: تغییرات اقلیمی یک تهدید واقعی و غیر قابل انکار برای تمام تمدن ماست که اثرات آن در حال حاضر قابل مشاهده است و فاجعه بار خواهد بود مگر اینکه ما اکنون اقدام کنیم.

   شایان ذکر است، سازمان جهانی هواشناسی موسوم به WMO یک سازمان بین ‌المللی در رده سازمان‌ های تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد در زمینه آب و هوا، هیدرولوژی، اقلیم ‌شناسی کاربردی و علوم ژئوفیزیک می باشد که در 23 مارس سال 1950 میلادی در شهر ژنو در کشور سوئیس تاسیس شد. بنا بر آخرین گزارش ها تا سال 2023 میلادی، سازمان جهانی هواشناسی دارای 193 عضو می باشد که شامل 187 کشور و 6 منطقه است که خدمات هواشناسی خود را ارائه می کنند.

   از اهداف تشکیل این سازمان جهانی می توان به تسهیل همکاری جهانی برای ایجاد شبکه ‌ای از ایستگاه ‌ها جهت مشاهده هواشناسی، آب‌ شناسی، زمین ‌فیزیک و سایر موارد مرتبط با هواشناسی، ایجاد و حفظ سیستم ‌های مبادله سریع اطلاعات هواشناسی و سایر اطلاعات مرتبط، تشویق به منظم کردن مشاهدات هواشناسی و اطمینان از انتشار یکسان و واحد مشاهدات و آمارها، استفاده بیش ‌تر از هواشناسی در امر هوانوردی، دریانوردی، مسائل آبی، کشاورزی و سایر فعالیت ‌های بشری، ترویج فعالیت‌ هایی نظیر آب ‌شناسی کاربردی و ایجاد امکانات برای همکاری نزدیک میان بخش‌ های مختلف هواشناسی و هیدرولوژیکی و همچنین تشویق به تحقیقات و آموزش در قلمرو هواشناسی و سایر قلمروهای مرتبط اشاره کرد.

   این سازمان هر سال در تاریخ تاسیس خود که به روز جهانی هواشناسی نامگذاری شده است یک شعار را اعلام می کند و این روز در تمام کشورهای عضو سازمان جشن گرفته می‌شود.  در ایران نیز همه ساله ۲۳ مارس مصادف با سوم فروردین که در سال های کبیسه این روز مصادف با چهارم فروردین است به عنوان "روز جهانی هواشناسی" گرامی داشته می شود.  این روز همچنین نشان دهنده سهمی است که خدمات ملی هواشناسی و هیدرولوژیکی به ایمنی و رفاه جامعه دارد به همین مناسبت بسیاری از فعالیت‌ ها و رویدادهای مختلف در این روز برگزار می‌شود.