*** سامانه تلفنی هواگو هواشناسی گیلان 134 ***  شعار روز جهانی هواشناسی در سال 2024: خط مقدم اقدام اقلیمی   ***   سال جهش تولید با مشارکت مردم ***   *** « انا لله و انا الیه راجعون » : شهادت خادم الرضا، خادم جمهور ایران، آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی و هیئت همراه را تسلیت عرض می کنیم ***  

سالنامه زراعی 1400-1399 گیلان

از لحاظ الگوهای حاکم بر نقشه ها ی هواشناسی در فصول پاییز وزمستان توده های هوای پر فشار از فراوانی بیشتر برخوردار بوده اند وعلاوه بر آن در فصل زمستان توده هوای کم فشار در زمستان در سواحل دریای خزر دارای فراونی بیشتری بوده اند که این موضوع موجب شکل گیری جریانات جنوبی و وزش باد گرم به دفعات در ارتفاعات و دامنه ها و نواحی جلگه ای گیلان در زمستان شد اما در بهار توده هوای پرفشار فراوانی کمتری در نیمه شمالی کشور و سواحل جنوبی دریای خزر داشته است و این موضوع سبب شده تا فشار سطح زمین بطور متوسط طی بازه سه ماهه بهار حدود 2 تا 4 میلی بار کمتر از نرمال باشد وطی سه ماهه تابستان در سطح زمین، ناهنجاری فشار سطح زمین مانند اکثر مناطق ایران نسبت به شرایط میانگین بلندمدت منفی است و بطور متوسط میانگین فشار حدود 2 میلی بار کمتر از نرمال بود. بیشترین مخاطرات جوی در این سال زراعی مربوط به بارندگی­های شدید وپر حجم بوده است. در فصل پاییز بخصوص در مهر ماه یک موج بارشی شدید در بندر انزلی در 15 مهر ماه رخ داد. در خصوص وزش باد نیز در مهر ماه در جیرنده ومنجیل وزش باد شدید ثبت گردید ودر فصل پاییز ارتفاع موج­های با اندازه بیش از 5/1 متردر ماه­های مهر ، آبان و آذر گزارش گردید. در فصل زمستان نیز بیشتر مخاطرات مربوط به بارش های شدید باران و وزش باد بوده است و در مورد دریا نیز در ماههای دی ، بهمن و اسفند چندین ارتفاع موج با بیش از 5/1 متر گزارش گردیده است.در مورد فصل بهار نیز عمدتا در فروردین ماه وزش باد با سرعت بیش از 70 الی 100 کیلومتر بر ساعت مخاطره قابل ذکر بوده ودر اردیبهشت وخرداد نیز تعداد موج­های با ارتفاع بیش از 5/1 متر به ندرت اتفاق افتاده است.در فصل تابستان نیز با توجه به حساسیت بخش کشاورزی بخصوص مزارع برنج ، مخاطرات بارش وکاهش دما از جمله مواردی بوده که موجب صدور چند هشدار زرد و نارنجی گردیده است.

از لحاظ دمایی در ایستگاه صومعه بالاترین دما نسبت به بلند مدت به ثبت رسیده است. در مورد دماهای حدی نیز بصورت سنتی مناطق جنوبی استان بویژه ایستگاه­های منجیل ورودبار بالاترین دماها را به خود اختصاص داده اند. در خصوص کمترین دمای رخ داده نیز ایستگاه دیلمان با ثبت دمای 3/15- درجه سلسیوس سردترین نقطه استان گیلان در سال زراعی 1400-1399 بوده است. در مورد درصد تامین بارش تمامی ایستگاه های مورد مطالعه در استان از مرز 50 در صد عبور کرده  و به جز ایستگاه تالش مابقی ایستگاه ها بین هفتاد تا صد در صد بارندگی آنها تامین شده است. در مورد گستردگی پهنه بارندگی نیز بیشتر مناطق استان گیلان بارندگی بین 700 تا 1250 میلیمتر را داشته اند وفقط در برخی از مناطق مرتفع و بصورت محدود میزان بارش تجمعی عدد کمی را نشان می دهد. از لحاظ خشکسالی هم شاهد مناطقی با خشکسالی شدید در استان هستیم اما با توجه به شرایط بارندگی کم وگرمای زیاد در سال زراعی مناطق با حالت ترسالی مساحت بسیار محدودی را آن هم در مناطق مرتفع نشان می دهد.