گزارش مدیرکل هواشناسی در جلسۀ کارگروه آلودگی هوا و گرد و غبار در استان گیلان

 

 

در سال‌های اخیر استان گیلان در چند نوبت دچار پدیدۀ گرد غبار گردیده که موجب نگرانی مسئولین و مردم شده است.

 

به نقل از روابط عمومی استان گیلان، محمد دادرس مدیرکل هواشناسی استان گیلان در جمع اعضای کارگروه آلودگی هوا و گرد و غبار که با ریاست ارسلان زارع استاندار گیلان در محل سالن اجتماعات استانداری برگزار گردید، بیان کرد:

“در چند سال اخیر و عمدتاً در فصول بهار و تابستان با توجه به گرم شدن هوا، همکاران این اداره کل با پایش مستمر نقشه‌های هواشناسی شاهد ورود پدیده گرد و غبار از سمت شرق به استان گیلان شده‌اند.” محمد دادرس افزود: با بررسی‌های انجام گرفته این پدیده ناشی از صعود گرد و غبار از روی خلیج قره بغاز در کشور ترکمنستان به دلیل خشک شدن بخش وسیعی از این تالاب در سواحل شرقی دریا که در شمال شرقی کشور ترکمنستان قرار دارد، ناشی می‌شود.

این مقام مسئول افزود: پس از صعود این پدیده با عبور از روی دریا و بدون برخورد با هیچ مانعی به سواحل ایران رسیده و شهرهای ساحلی و در حالت شدیدتر مناطق عمقی از جمله شهر رشت را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. وی افزود در صورت عدم اقدامات مؤثر در سطح استان و یا ملی در دراز مدت، استان گیلان و به خصوص شهر رشت با مشکلات عدیده‌ای روبرو خواهد شد.

استاندار گیلان ضمن تقدیر از مدیرکل هواشناسی برای ارائۀ گزارش جامع در این خصوص مبارزه با آلودگی هوای گیلان؛ بر ضرورت حفظ سلامت شهروندان، حفاظت از اشتغال موجود و پیشگیری از آسیب‌های ناشی از تغییر شرایط اقلیمی اشاره و بیان کرد: قانون هوای پاک از جمله قوانین مترقی برای توسعه جامعه و کشور محسوب می‌شود.

وی فرهنگ‌سازی و توجه بیشتر مردم به پیشگیری از آلودگی هوا و نقش آفرینی مؤثر دستگاه‌های فرهنگی، مؤسسات تحقیقاتی، مراکز آموزش عالی، رسانه‌ها، صدا و سیما و نیز دستگاه‌های متولی در راستای افزایش ضریب اطمینان استانداردها را مورد تأکید قرار داد.

 

 

 

 

آخرین اخبار: