گزارش مدیرکل هواشناسی در جلسه پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی پاسخ به بحران گیلان

 

 

با آغاز فصل زراعی در استان گیلان و برنامه‌ریزی جهت مدیریت رهاسازی آب سد سفیدرود برای عملیات زراعی کشاورزان برنج کار، این جلسه تشکیل گردید.

 

به نقل از روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان گیلان  روز چهارشنبه  مورخ ۲۵ فروردین محمد دادرس مدیرکل هواشناسی با حضور در اولین جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران گیلان که با ریاست ارسلان زارع استاندار گیلان و با حضور مدیران کل دستگاه‌های مربوطه در سالن اجتماعات استانداری تشکیل گردید، گزارشی ارائه کرد. مدیرکل هواشناسی با توجه به میزانِ کمِ بارندگی‌ها در سال زراعی ۱۳۹۹ – ۱۴۰۰ و بویزه در فروردین ماه ۱۴۰۰، توجه استاندار و حاضرین در جلسه را به اهمیت مدیریت آب از لحاظ نوبت‌بندی و همچنین آغار رهاسازی آب از سد سفیدرود جلب کرد.

محمد دادرس همچنین با اشاره به کاهش سطح پوشش برف در حوزه سد سفیدرود و همچنین ارتفاعاتی که آب‌های ناشی از ذوب برف آنها منبع اصلی تغذیه  روخانه‌هایی هستند که آبیاری‌های مزارع خارج از حوزه کانال‌های آب سد سفیدرود را تأمین می‌کنند، سال زراعی جاری را از لحاظ مدیرت آب در این مناطق بسیار با اهمیت قلمداد کرد. این جلسه که با حضور رؤسای دستگاه‌های اجرائی و حضور  فرمانداران از طریق ارتباط تصویری برگزار شد؛ ارسلان زارع ضمن تقدیر از گزارش مدیرکل هواشناسی بر ضرورت اشراف کامل مدیران به قانون مدیریت بحران، آیین‌نامه و بخشنامه‌های ابلاغی تأکید و بیان کرد: حفظ و تقویت برنامه‌های عملیاتی و اجرایی دستگاه‌های خدمات‌رسان و مقابله‌ای در حوادثی همچون برف، سیل و آتش‌سوزی زمینه کسب آمادگی کامل در طول سال را فراهم می‌کند. ضمن آنکه افزایش توان پاسخگویی در ایام مختلف سال، مشکلات بازسازی و بازتوانی پس از حادثه را نیز کاهش می‌دهد. وی با تصریح اینکه کاهش ۴۰ درصدی بارش‌ها در مناطق بالادست این نگرانی را مضاعف می کند، افزود: براساس پیش‌بینی هواشناسی میزان بارش‌ها در روزهای پایانی فروردین‌ و همچنین اردیبهشت و خرداد، فراتر از میانگین سال های گذشته نیست.

 

 

آخرین اخبار: