شعار سازمان جهانی هواشناسی در سال ۲۰۲۱: اقیانوس، وضع هوا و اقلیم ما

 

آن هنگام که از وضع هوا و اقلیم سخن به میان می‌آید، اکثر انسان‌ها صرفاً به آنچه درجو رخ می‌دهد، می‌اندیشند. غافل از اینکه اگر اقیانوس‌ها نادیده گرفته شوند، به مانند آن است که تکه بزرگی از یک تصویر را از دست داده‌ایم.
اقیانوس‌ها که تقریباً ۷۰ درصد سطح کره زمین را به خود اختصاص داده‌اند، سهم بزرگی در وضع هوا و اقلیم جهان دارند و البته نقش مهمی نیز در تغییر اقلیم ایفا می‌کنند. اقیانوس‌ها در حیطۀ اقتصاد جهانی نیز نقش دارند و بر بیش از ۹۰ درصد تجارت‌های جهانی و نیز ۴۰ درصد زندگی ساکنین کره خاکی که در ۱۰۰ کیلومتری سواحل به سر می‌برند، تأثیر می‌گذارند. با درنظر گرفتن این موارد، سازمان‌های ملی هواشناسی و آب‌شناسی و محققین، به طور مرتب اقیانوس‌ها و چگونگی تغییرات آنها را پایش نموده، تأثیرات اقیانوس‌ها برجو را مدلسازی کرده و خدمات گسترده و متنوع دریایی از جمله حمایت از مدیریت سواحل و حفظ ایمنی زندگی در کنار دریا را ارائه می‌دهند. امروزه، اثرات روز افزون تغییر اقلیم موجب شده تا دیدبانی اقیانوس، تحقیق و خدمات مرتبط، با اهمیت‌تر از گذشته باشد.
شعار امسال سازمان جهانی هواشناسی با عنوان «اقیانوس، وضع هوا و اقلیم ما»، بر پیوند میان اقیانوس، اقلیم و وضع هوا در سیستم کره زمین تأکید می‌ورزد. این شعار همچنین یادآور آغاز دهه سازمان ملل متحد با عنوان علم اقیانوس در توسعه پایدار است (۲۰۲۱-۲۰۳۰). دهه آتی تلاش‌های جهانی را در راستای تجمیع علوم اقیانوس‌ها – از طریق ابتکارات و ایده‌های تحول آفرین- به عنوان اطلاعات اصلی در حمایت از توسعه پایدار همسوسازی می‌کند. سازمان جهانی هواشناسی، به عنوان آژانس تخصصی سازمان ملل متحد در حوزه اقلیم، وضع هوا و آب، تمام تلاش خود را بکار گرفته تا همگان بدانند که پیوند غیرقابل انکاری بین اقیانوس، اقلیم و وضع هوا وجود دارد. این امر بی‌گمان به ما کمک خواهد کرد تا درک کنیم در جهانِ همراه با اثرات تغییر اقلیم زندگی می‌کنیم و باید به اعضای سازمان جهانی هواشناسی با هدف تقویت توانایی‌های آنها در حفاظت از جان و مال مردم، کاهش ریسک بلایا و حفظ اقتصاد پویا کمک کنیم.

 

برای مشاهده نماهنگ سال ۱۳۹۹ هواشناسی استان گیلان اینجا کلیک کنید.

 

 

آخرین اخبار: