شرکت همکاران اداره کل هواشناسی گیلان در ششمین کنفرانس منطقه‌ای و بین‌المللی تغییر اقلیم

 

 

در ششمین همایش منطقه‌ای-بین‌المللی تغییر اقلیم که توسط سازمان هواشناسی کشور و وزارت راه و شهر سازی در تاریخ دوشنبه ۲۷ آبان‌ در محل سالن همایش کتابخانه ملی برگزار گردید، سه مقاله از استان گیلان پذیرفته شد که یک مقاله بصورت گزارش و دو مقاله دیگر بصورت پوستری ارائه گردید.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان گیلان از مجموع ۴۱۷ مقاله ارسالی به دبیرخانه ششمین کنفرانس بین‌المللی-منطقه‌ای تغییر اقلیم، ۲۵ مقاله به صورت سخنرانی و ۱۸۰ مقاله پوستری انتخاب شدند و از ۱۴ کشور نیز ۲۰ مقاله ارسال شد. از استان گیلان «حسین عابد» رئیس گروه تحقیقات کاربردی و «نیما فرید مجتهدی» کارشناس گروه تحقیقات، «مازیار غلامی» سرپرست واحد پیش‌بینی، «سمانه نگاه» کارشناس پیش‌بینی با ارائه سه مقاله در این کنفرانس، به ارائه دست‌آوردهای پژوهشی اداره کل هواشناسی استان گیلان پرداختند.

در محور اثرات تغییر اقلیم و آسیب‌پذیری ناشی از سیل این همایش، مقالۀ «پیامدهای تغییر آب و هوا در منطقه آسیای میانه و اثر آن بر محیط زیست کرانه جنوبی دریای کاسپین» بصورت سخنرانی و در محور پیش‌بینی و پیش‌آگاهی‌های اقلیمی، مقاله‌های «پیش‌بینی فصلی دما و بارش در استان گیلان به کمک ریزمقیاس نمایی آماری» و «روند نابهنجاری و حدی شدن آب‌ و هوای گیلان» بصورت پوستری پذیرفته شد.

لازم به ذکر است که  بر اساس اهداف از پیش تعیین‌شده این همایش به موضوعات جدیدی در حوزه تغییرات اقلیمی پرداخت  که این موضوعات در پنج محور: پیش‌بینی و پیش‌آگاهی‌های اقلیمی؛ اثرات تغییر اقلیم و آسیب‌پذیری ناشی از سیل، خشکسالی و سایر مخاطرات اقلیمی؛ توان اقلیمی، توسعه پایدار و تاب‌آوری؛ سازگاری و کاهش پیامدهای زیانبار تغییر اقلیم؛ آثار آسیب‌پذیری اجتماعی و اقتصادی ناشی از تغییر اقلیم منعکس گردید.

آخرین اخبار: