دومین بویه هواشناسی استان گیلان در سواحل بندر آستارا با موفقیت به آب اندازی شد

 

 

پس از بویه موج نگار بندرکیاشهر در شرق گیلان، دومین بویه هواشناسی دریایی استان گیلان، در بندر مرزی آستارا در غرب این استان با موفقیت به آب انداخته شد.

 

به نقل از روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان گیلان، محمد دادرس، مدیرکل هواشناسی استان گیلان در جریان به آب اندازی و استقرار این بویه در بندر مرزی آستارا، و در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: بویه مذکور با هدف اندازه‌گیری کمیت‌های جوی و دریایی به کار می‌رود و تأثیر بسزایی در فعالیت‌های دریانوردی دارد.

مدیرکل هواشناسی با بیان اینکه برای خرید این بویه، ۱۵ میلیارد ریال هزینه شده است، ادامه داد: با همکاری اداره بندر و دریانوردی آستارا، بویه مذکور در فاصله ۱۵ کیلومتری از ساحل دریای خزر به آب انداخته شد.  وی در بخش دیگری از سخنان خود به راه اندازی ایستگاه هواشناسی حیران اشاره کرد و توضیح داد: با توجه به پیش‌بینی‌های به عمل آمده و بررسی‌های میدانی از منطقه حیران، با راه اندازی ایستگاه هواشناسی در این منطقه، داده‌های جدیدی از آب و هوای منطقه را به دست خواهیم آورد.

شبنم هادی‌نژاد، معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی گیلان نیز در حاشیه به آب انداختن و راه‌اندازی این بویه، خاطرنشان کرد: این بویه معیارهایی نظیر ارتفاع موج، دمای آب و سمت و سرعت حرکت آب را ارزیابی می‌کند. معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی استان افزود: با اشاره به اینکه در خشکی، ایستگاه‌هایی برای اندازه‌گیری کمیت‌های جوی داریم، در دریا نیز اطلاع از پارامترهای جوی و دریایی نیاز است، و برای این منظور نرم‌افزارهای این دستگاه در ایستگاه هواشناسی آستارا نصب شده و اطلاعات را به ایستگاه هواشناسی این شهرستان منتقل می‌کند. هادی‌نژاد تأکید کرد، این سیستم برای رونق گردشگری دریایی در فصول گرم سال، افزایش اطلاعات هواشناسی برای فعالان تجاری دریایی پیش از ورود کشتی‌ها به بندرآستارا و یا قبل از خروج آنها از بندر و فعالیت‌‌های مربوط به صید و صیادی بسیار تأثیرگذار است.

 

آخرین اخبار: