در ۲۴ ساعت گذشته بیشترین بارندگی کشور در املش اتفاق افتاد

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی، محمد دادرس مدیرکل هواشناسی استان گیلان با اشاره به پیش‌بینی بارندگی‌های شدید در استان از عصر شنبه تا ظهر یکشنبه، شدت بارش‌ها را در ابتدا از مناطق غربیِ شهرستانِ تالش، صومعه‌سرا، ماسال، فومن و سپس در مناطق شرقیِ استان، رودسر، املش، لنگرود، شاهد بودیم که بیشترین مقدار بارش استان و کشور از ایستگاه اقلیم‌شناسی املش به مقدار ۲۴۵ میلیمتر در کمتر از ۲۴ ساعت به ثبت رسید. ازنکات حائز اهمیت این بارش‌ها شدت بارش‌ها بود که در ایستگاه اقلیم‌شناسی جیرکول واقع در دامنه‌های رودسر مقدار بارش ۱۸۳ میلیمتر در کمتر از ۸ ساعت اتفاق افتاد که باعث آبگرفتگی و بالا آمدن آب سطح رودخانه‌ها و رانش زمین گردید.
مدیرکل هواشناسی با بیان اینکه این بارندگی در اکثر مناطق استان رخ داد افزود: متوسط بارش سالانه جلگه شرق استان ۱۳۸۰ میلیمتر و متوسط بارش فصل پاییز شرق استان حدود ۶۳۰ میلیمتر است که طی بارش ۲۴ ساعت گذشته تقریباً ۱۸ درصد بارش سالانه جلگه شرق و ۳۹ درصد بارش پاییز در این منطقه اتفاق افتاد.

همچنین در بخش غربی استان متوسط بارش سالانه ۱۰۶۰ میلیمتر و متوسط بارش غرب استان در فصل پاییز حدود ۴۴۰ میلیمتر است که تقریباً ۱۲ درصد بارش سالانه و ۲۹ درصد بارش پاییز در این بازه زمانی کوتاه اتفاق افتاده است.
وی همچنین افزود توجه به موقع به اطلاعیه واخطاریه‌ها و اقدامات پیشگیرانه دستگاه‌های ذیربط می‌تواند کمک شایانی در کاهش خسارات جانی و مالی و مدیریت بحران در بارشهای ناگهانی استان داشته باشد.

جدول میزان بارش ساعت ۹:۳۰ صبح روز ۲۱ مهر ۱۳۹۸:

آخرین اخبار: