حضور مدیرکل هواشناسی استان گیلان در مراسم اولین برداشت مکانیزه برنج گیلان

 

 

هرساله با توجه به همراهی هواشناسی در انجام فعالیت‌های کشاورزی و به ویژه محصول برنج، در مراسم اولین برداشت مکانیزۀ برنج که با حضور مسئولین استانی برگزار می‌گردد از مدیرکل هواشناسی استان گیلان نیز دعوت به عمل می‌آید.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان گیلان، محمد دادرس مدیرکل هواشناسی استان گیلان در گفتگو با اصحاب رسانه که در این مراسم حضور داشتند بیان کرد: در سال زراعی جاری ۱۳۹۹ – ۱۴۰۰ شاهد کاهش ۲۵ درصد بارش نسبت به آمار بلندمدت وکاهش ۳۵ درصدی نسبت به سال قبل بودیم. و همچنین افزایش متوسط دمای ۲ درجه‌ای نسبت به سال قبل و ۲/۴ درجه نسبت به بلندمدت در بهار سال جاری را تجربه کرده و پشت سر گذاشتیم که منجر به افزایش تبخیر و مصرف بیشتر آب را به دنبال داشته است.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان افزود با این روند کاهش بارش و افزایش دما به دلیل بهره‌مندی از شرایط مناسب جوی امسال با توصیه‌های هواشناسی، سازمان جهاد کشاورزی شروع تقویم زراعی را از ششم اردیبهشت ماه آغاز کرد تا مزارع برنج از شرایط مناسب جوی برای رشد خود بهره‌مند شوند.

استاندار گیلان نیز در این مراسم ضمن تقدیر از همکاری مناسب بین دستگاه‌های متولی در امر کشاورزی در گیلان بویژه سازمان جهاد کشاورزی، آب منطقه‌ای و هواشناسی ادامه این همکاری را برای بهره‌مندی بهتر از شرایط متغیر جوی در استان گیلان خواستار گردید.

لازم به ذکر است که روز دوشنبه ۲۷ تیر ماه نخستین برداشت مکانیزه برنج استان گیلان با حضور دکتر زارع استاندار گیلان، سید جلال سید محمدی فرماندار صومعه سرا، رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان و رییس سازمان آب منطقه‌ای و مدیرکل هواشناسی استان گیلان و امام جمعه شهرستان صومعه‌سرا حجت الاسلام راشدی نوری و کشاورزان و معتمدین محلی در روستای نرگستان این شهرستان آغاز شد.

 

 

آخرین اخبار: