تهیه نقشه‌های نقاط حادثه‌خیز و مخاطره‌های طبیعی ارتفاعات فومن توسط هواشناسی گیلان

 

 

با همراهی اداره کل هواشناسی استان گیلان، مدیریت بحران استانداری، جمعیت هلال احمر و هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی این نقشه‌ها برای اولین بار در این سطح عملیاتی در کشور تهیه شده است.

 

 

به نقل از روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان گیلان، کارگروه هواشناسی کوهستان سازمان هواشناسی کشور (دبیرخانه گیلان) با توجه به رسالت‌های مشخص شده در زمینه توسعه کابردهای هواشناسی و اهداف و نقشه راه مشخص شده در شیوه نامه آن، نسبت به تهیه نقشه کاربردی نقاط حادثه‌خیز و مخاطره‌های طبیعی ارتفاعات فومن (حوضه ماسوله روخان) اقدام کرد.

به همین منظور روز  دوشنبه ۴ اسفند طی جلسه‌ای که کیوان محمدی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نیز حضور داشت،  محمد دادرس مدیر کل هواشناسی گیلان از پیشینه تشکیل کارگروه هواشناسی کوهستان در سازمان هواشناسی کشور با محوریت استان گیلان خبر داد و استقرار دبیرخانه این کارگروه در هواشناسی گیلان را نشان از خلاقیت و ابتکار عمل کارشناسان هواشناسی استان در کشور قلمداد کرد. مدیرکل هواشناسی با بیان اینکه در طی سال‌های گذشته شاهد حوادث تلخی در حوزه شهرک تاریخ ماسوله بوده‌ایم، ورود کارشناسان هواشناسی گیلان برای مشخص کردن نقاط حادثه‌خیز در این منطقه را با توجه به استقبال گردشگران عمومی و تخصصی به این منطقه از گیلان حائز اهمیت برشمرد. در ادامه رئیس جمعیت هلال احمر استان و همچنین هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی نیز به بیان دیدگاه خود پرداختند. کیوان محمدی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان نیز در سخنانی تهیه چنین نقشه‌هایی برای مناطقی از استان گیلان را که در صورت بروز حوادث ناشی از پدیده‌های جوی سبب خسارات مالی و جانی می‌گردد، بسیار مهم دانست و بیان کرد با شناسائی این نقاط در مناطق مختلف استان و تهیه نقشه، دستگاه‌های نظارتی و اجرایی استان قادر خواهند بود اقدامات پیشگیرانه‌ای را برای جلوگیری و مدیریت این حوادث داشته باشند. در پایان ضمن رونمایی از این نقشه به تهیه‌کنندگان آن نیز  توسط رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان لوح تقدیر اهداء گردید. لازم به ذکر است که در این نقشه نقاط حادثه‌خیر ماسوله، مناطق بهمن‌گیر، دالان‌های بهمن، مناطق ریزشی، ۱۲۰۰ کلبه، ۲۰۰ چشمه، مناطق ییلاقی، قلل، مسیرهای صعود،، پد هلیکوپتر، پایگاه امداد، امام زاده‌ها، پوشش گیاهی، پرتگاه‌ها، آبشارها و … به نمایش آمده است.

 

آخرین اخبار: