تحویل رادیوسوند هواشناسی به اداره هواشناسی شهرستان تالش

 

 

یکی از تجهیرات برای پایش سطوح فوقانی جو در تعدادی از ایستگاه‌های فرودگاهی کشور، “ارسال رادیو سوند” می‌باشد که به همراه بالن هواشناسی تا ارتفاع حدود سی کیلومتر جو صعود کرده و در طی مسیر صعود پارامترهای مختلف جوی اعم از دما سمت و سرعت باد، فشار هوا، رطوبت را به مرکز دریافت دیتا یا اطلاعات در سطح زمین ارسال می‌نماید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان گیلان در تاریخ ۱۵دی ماه ۱۳۹۸، دهیار روستای جوکندان تالش «آقای اکبر اکبری» با مشاهده یکی از بالن‌های هواشناسی که در این منطقه سقوط کرده بود، آن را به اداره هواشناسی تالش، تحویل داد.

افشین حمیدنژاد ریاست هواشناسی شهرستان ضمن تشکر و قدردانی از این دهیار وظیفه‌شناس افزود: ایشان با نهایت مسئولیت‌پذیری این سنجنده که به نظر می‌رسد آسیب جدی ندیده و سالم است، را به اداره کل هواشناسی شهرستان تالش تحویل داد.

حمیدنژاد همچنین اظهار داشتند: این دستگاه پارامترهای جو را به صورت آنلاین ثبت و از طریق یک فرستنده رادیویی داده‌ها را مخابره می‌کند و با استفاده از آن دادها، محصولات مختلف هواشناسی تولید می‌شود.

حمیدنژاد افزود: رادیوسوندها به طور معمول تا ارتفاع حدود ۲۰ تا ۳۰ کیلومتری از سطح زمین بالا می‌روند و در نهایت پس از ثبت پارامترهای جوی پس از ترکیدن بالن به زمین می‌افتند. و اینکه این رادیوسوندها قابلیت استفاده مجدد برای سازمان هواشناسی دارد، وی افزود: شهروندان محترم می‌توانند در صورت یافتن رادیوسوند در هر نقطه استان، برای حفظ و صیانت از بیت‌المال، آن را به نزدیک‌ترین اداره هواشناسی تحویل دهند.

یادآور می‌شود: روستای «جوکندان» از توابع بخش مرکزی شهرستان تالش و در فاصله حدود ۵ کیلومتری از شهر تالش قرار دارد.

آخرین اخبار: