بارش بی‌سابقه مرداد ماه در استان گیلان

 

محمد دادرس مدیرکل هواشناسی استان گیلان، بارش مرداد ماه ۱۳۹۹ در استان گیلان را بی‌سابقه بیان کرد.

 

با توجه به  اهمیت شرایط جوی در این  ماه در ارتباط با مزارع برنج و مرحله رسیدگی و برداشت برنج‌های زودرس، بارندگی‌های اوایل مرداد ماه  خسارات جبران ناپذیری به برنج در استان گیلان وارد کرد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان گیلان، محمد دادرس مدیرکل هواشناسی استان گیلان بیان کرد: در مرداد ماه امسال توزیع مقادیر بارش در استان گیلان، دارای رویه‌ای یکسان بوده و در مجموع در تمامی ایستگاه‌ها باران بیشتر از نرمال بارید و میانگین افزایش بارش در این ماه در استان گیلان به عدد ۱۷۲ درصد رسید. ایشان بیان کرد که متوسط بارش در نواحی جلگه‌ای ۲۲۴ میلیمتر بوده که نسبت به سال قبل با میزان ۲۳ میلیمتر، افزایش حدود ده برابری و نسبت به بلندمدت با بارش ۶۶ میلیمتر افزایش حدود ۳/۵ برابری را ثبت کرد. به گفته آقای دادرس، بیشترین افزایش بارش باران در ایستگاه هواشناسی منجیل با رشد چهار برابری نسبت به سال قبل بوده است.

به گفته مدیرکل هواشناسی استان گیلان بارش‌های رگباری و حدی در ابتدای مرداد ماه باعث خسارت فراوانی به محصول برنج در استان گیلان شد و در این ماه میزان بارندگی در ایستگاه املش با رکورد ۳۷۸/۴ میلی‌متر در طی ۲۴ ساعت (۱۳ و ۱۴مرداد)، رکورد چندین ساله ایران را تغییر داد و علاوه بر آن در این دو روز میزان باران در تعداد زیادی از ایستگاه‌ها از عدد ۱۰۰ میلیمتر عبور کرد. به گفته مدیرکل هواشناسی استان گیلان تأثیر سامانه‌های جوی بر هوای گیلان در مرداد ماه باعث صدور ۵ هشدار زرد، ۴ هشدار نارنجی و یک هشدار  قرمز در راستای هشدارهای جوی به منظور اطلاع‌رسانی درخصوص پدیده‌های جوی همانند وزش باد شدید، رگبار شدید باران و رعدوبرق شد.

محمد دادرس درخصوص شرایط دمایی در استان گیلان بیان کرد برخلاف وضعیت بارندگی در مرداد ماه، میانگین ماهانه دمای هوا در ایستگاه‌های هواشناسی استان، رویه‌ای یکسان و کاهشی داشته و در مقایسه با شرایط میانگین بلندمدت، در تمامی ایستگاه‌های استان روندی کاهشی ثبت شد، اما در ایستگاه ماسوله با میانگین دمای ماهانه ۱۸/۹ درجه سلسیوس و کاهش ۱/۹- درجه سلسیوس، بیشترین مقدار نسبت به بلندمدت ثبت گردید.

 

 

آخرین اخبار: