اولین کشت مکانیزه برنج سال ۱۴۰۰ با حضور استاندار و مدیرکل هواشناسی استان گیلان

 

 

آغاز فصل زارعی در گیلان برخلاف کل کشور، از ابتدای فصل بهار با نشاء برنج شروع می‌شود و هر ساله اولین فعالیت تولید محصول (نشاء برنج) طی مراسمی رسمی با حضور مقامات ارشد استان، گرامی داشته می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان گیلان، روز دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۴۰۰ با دعوت رئیس سازمان جهاد کشاورزی از استاندار گیلان، مدیرکل هواشناسی و جمعی دیگر از مدیران کل دستگاه‌های اجرایی، آغاز کشت مکانیزه برنج درگیلان انجام گردید. در ابتدا ارسلان زارع استاندار گیلان با بیان اینکه براساس آمار هواشناسی استان، میزان نزولات جوی و بارش‌ها در فصل زمستان و بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل و بلندمدت نماینگر کاهش جدی بیش از ۳۰ درصد است، لزوم مدیریت مناسب و بهینه در توزیع آب جهت آبیاری مزارع برنج، استفاده از مکانیزاسیون درکاهش مدت فرایند کشت را اثرگذار دانسته که زمینه صرفه‌جویی آب را فراهم می‌سازد. محمد دادرس مدیرکل هواشناسی استان گیلان نیز ضمن گرامیداشت این عملیات زراعی، سال آبی جاری را از لحاظ میزان بارش از سال‌های استثنایی در دهه اخیر به لحاظ کمبود بارش و همچنین افزایش ۲ درجه سلسیوس دما نسبت به بلند مدت بیان کرد.
مدیرکل هواشناسی در مصاحبه با خبرنگار سیمای مرکز گیلان که در این مراسم حضور داشت، ضمن بیان این مطالب، سال زراعی جاری را از سال‌های بسیار مهم درخصوص توجه به مدیریت منابع آب برای آبیاری مزارع دانست و توجه به پیش‌بینی‌ها و هشدارهای صادره از طرف هواشناسی استان و رعایت تقویم زراعی تدوین شده با شرایط آب و هوایی را از نکات کلیدی در مدیریت بحران زراعت برنج برشمرد.

 

 

 

آخرین اخبار: