افتتاح بویه موج نگار بندرآستارا استان گیلان، توسط معاون وزیر راه و شهرسازی

 

 

در مراسم گرامیداشت شصت و دومین سالگرد تأسیس سازمان هواشناسی کشور، بویه موج نگار بندرآستارا با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس سازمان هواشناسی کشور به بهره‌برداری رسید.

 

به گزارش روابط عمومی هواشناسی گیلان، محمد دادرس مدیرکل هواشناسی این استان، چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ در آئین افتتاح بویه موج نگار بندر آستارا که بخشی از مراسم گرامیداشت شصت و دومین سالگرد تأسیس سازمان هواشناسی کشور نیز بود، با تقدیر از حمایت مقام عالی سازمان هواشناسی کشور درخصوص حمایت ایشان برای دریافت بویه، استقرار این بویه را در غربی‌ترین نقطه سواحل دریای خزر برای اموری شامل صیادی با توجه به حدود شش هزار بهره‌بردار در گیلان و حدود بیش از صد پره صیادی ماهیان استخوانی و سبدهای پرورش ماهی در دریا، شناورهای تجاری، گردشگری، نظامی و سایر امور دریایی بسیار حائز اهمیت برشمرد. مدیرکل هواشناسی همچنین با اشاره به وجود بویه هواشناسی بندر کیاشهر، پوشش شرایط جوی سطحی و زیرسطحی نواحی ساحلی مربوط به استان گیلان توسط این دو بویه را در تکمیل برداشت اطلاعات حوزه دریایی استان گیلان نکته مهم بهره‌براری از این پروژه برشمرد.

 

 

آرش فرزام صفت مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری گیلان نیز با تقدیر از حمایت ریاست محترم سازمان هواشناسی از اجرای این پروژه، استان گیلان را با توجه به برخورداری از بروز بارش‌های سنگین در طول سال و رخداد بارش‌های بیش از سیصدوپنجاه میلیمتر در عرض ۲۴ ساعت و بروز سیلاب‌های شدید با وجود بیش از پنجاه حوزه سیل خیز در این استان با مساحت بسیار کم، نیازمند ایجاد سامانه هشدار سیل دانسته و حمایت ایشان را برای عملیاتی شدن این پروژه در سال آینده گردید.
در خاتمه این مراسم با دستور ریاست محترم سازمان بهره‌برداری رسمی از بویه موج‌نگار بندر آستار عملیاتی گردید. در این مراسم مدیران کل راه و شهرسازی، بنادر و کشتیرانی، مدیریت بحران استانداری و فرماندار آستارا و رؤسای ستادی اداره کل هواشناسی استان گیلان نیز حضور داشتند.

همچنین شایان ذکر است که این پروژه با اعتباری بالغ بر ۱/۵ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی تأمین اعتبار گردیده و با توجه به وجود سواحلی با حدود ۲۸۰ کیلومتر در استان گیلان و وجود بهره برداران مختلف و متعدد در این پهنه آبی و همچنین وجود بنادر مهمی همچون بندر تجاری انزلی و بندر منطقه تجاری کاسپین و اتصال راه آهن به این بندر برای تکمیل کریدور شمال-جنوب، وجود سنجنده‌های دریایی همانند بویه‌ها برای تکمیل برداشت اطلاعات دریایی از مناطق مختلف دریا در سطح استان گیلان بسیار مهم می‌باشد. که امید است با حمایت سازمان و مسئولین استانی این امر محقق گردد.

 

 

 

آخرین اخبار: