گیلان یکی از کم بارش‌ترین فروردین‌های سال‌های اخیر را پشت سر گذاشت

 

طی فروردین ماه مقدار بارندگی استان گیلان، ۱۴ میلیمتر ثبت گردید که نسبت به بلند مدت ۸۹ درصد و نسبت به سال قبل ۷۹ درصد کاهش را نشان میدهد.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان گیلان، محمد دادرس مدیرکل هواشناسی استان گیلان در گفتگو با اصحاب رسانه بیان کرد شرایط کم بارشی که از ابتدا سال زراعی (اول مهر تاکنون) در کشور حاکم شده است، کم سابقه بوده؛ بنحوی که میزان بارش طی این مدت در کل کشور ۷۵ میلیمتر ثبت گردید که این میزان نسبت به مقادیر بلند مدت معادل ۴۱  و نسبت به سال گذشته ۵۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد که این میزان از سال ۱۳۷۰ تاکنون مربوط به سال آبی منتهی به ۱۳۸۷ با ۴۳ درصد کاهش بارش نسبت به بلند می‌باشد و شرایط فعلی کشور به این آمار نزدیک می‌باشد.

این مقام مسئول درخصوص استان گیلان نیز بیان کرد میزان بارش از ابتدای سال زراعی تا پایان فروردین ماه به صورت پهنه‌ای ۴۹۰ میلیمتر بوده که نسبت به بلند مدت ۲۲ درصد و نسبت به سال قبل ۳۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد. که این مقادیر کاهش بارش در مناطق مختلف استان  بدین گونه بوده که در غرب ۳۴ در شرق ۲۵ و در بخش مرکزی ۱۳ درصد کاهش بارش را نسبت به بلند مدت نشان می‌دهد. مدیرکل هواشناسی استان گیلان افزود از لحاظ دمایی نیز از ابتدای سال زراعی تا پایان فروردین ماه ۱۴۰۰ دمای هوا به میزان ۱/۹ درجه سلسیوس نسبت به بلندمدت گرمتر شده است. نکته حائز اهمیت اینکه پوشش برف تا پایان اسفند ۱۳۹۹ در حوضه آبریز که منبع تأمین آب سد سفیدرود می‌باشد، نسبت به سال ۹۸  به میزان ۹۰ درصد و نسبت به سال ۹۷ به میزان ۶۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد. در پایان این گفتگو مدیرکل هواشناسی توجه به تقویم زراعی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان و صرفه جویی و مدیریت منابع آب موجود چه در سد سفیدرود و چه در حوضچه‌های احداثی در مناطق بالادست مشرف به مزارع برنج را از نکات مهم توزیع آب در سال زراعی جاری بیان کرد.

 

آخرین اخبار: