اجرایی شدن طرح تهک در تالش به عنوان لایه سوم شهرستانی برای شهرستانهای غرب استان گیلان

 

مدیر کل هواشناسی استان گیلان از اجرایی شدن طرح تهک در غرب گیلان شامل شهرستان‌های آستارا، تالش، ماسال و رضوانشهر با محوریت شهرستان تالش خبر داد. به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان گیلان، محمد دادرس مدیرکل هواشناسی استان گیلان و هیئت همراه با حضور در فرمانداری تالش درخصوص اجرایی شدن طرح تهک در گروه‌های کشاورزی و گردشگری با سید عیسی مهدوی فرماندار تالش و سید علی موسوی مدیر جهاد کشاورزی این شهرستان گفتگو کرد.

محمد دادرس بیان کرد در حال حاضر ده هزار نفر بصورت مستقیم و چهل هزار نفر بصورت غیرمستقیم از خدمات تهک در استان بهره‌مند می‌شوند، و کارشناسان جهاد کشاورزی و سایر ادارات مرتبط با بخش کشاورزی و تولید مواد غذایی شامل  ماهی، دام، طیور، کرم ابریشم و زیتون بصورت هفتگی با توجه به تغییرات جوی توصیه‌های مرتبط به هر بخش را اطلاع رسانی می‌کنند. این مقام مسؤل اظهار داشت با توجه به گردشگرپذیر بودن غرب گیلان تهک گردشگری نیز در این مناطق فعال خواهد شد.

سید عیسی مهدوی فرماندار شهرستان تالش ضمن تشکر از خدمات هواشناسی خصوصاً قبل از وقوع شرایط نامناسب آب و هوایی و کمک به مدیریت بحران بیان داشت؛ قطعاً اطلاع‌رسانی بموقع شرایط آب و هوایی به همراه توصیه‌های کاربردی کشاورزی دستگاه‌های مربوطه برای کشاورزی شهرستان مثمر ثمر بوده و کاهش خسارات به بخش کشاورزی را در برخواهد داشت که در راستای اهداف دولت برای حمایت از تولید خواهد بود. مهندس موسوی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تالش نیز با اشاره به محوریت کشاورزی در این قسمت از استان گیلان، اشاره کرد که شهرستان تالش با داشتن شانزده هزار هکتار سطح زیر کشت برنج، سه هزار هکتار سطح زیر کشت کیوی و پنج هزار هکتار دیگر محصولات باغی و زراعی از قطب‌های کشاورزی گیلان و کشور محسوب می‌شود و بسیاری از تولیدات کشاورزی در این شهرستان مانند کیوی، گیلاس، توتون، تولید عسل، گردو، فندق و … از رونق خوبی برخوردار است. و این موضوع گردش مالی بالایی را برای کشاورزان این شهرستان فراهم کرده است که علاوه بر آن مشاغل جانبی نیز در کنار این تولیدات کشاورزی در منطقه ایجاد شده که منتهی به ایجاد اشتغال شده است. مهندس سلطانی، رئیس شیلات شهرستان تالش نیز بیان کرد این شهرستان از قطب‌های تولید ماهیان گرم آبی و سرد آبی بوده و در تولید خاویار پرورشی، تولید بالایی در سطح کشور را دارست که ضمن ارزآوری باعث اشتغال مولد در منطقه شده است.  همچنین مهندس جهانگیری رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان نیز از ظرفیت بالای گردشگری که در سواحل و ارتفاعات وجود دارد مباحثی را بیان کرد و اینکه اطلاع از وضعیت جوی برای هر گردشگر از مناطق مورد نظر گردشگری از الویت‌ها بوده و بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

افشین حمیدنژاد رئیس اداره هواشناسی شهرستان تالش هم ضمن ابراز خورسندی از آغاز به کار طرح تهک در غرب استان، با اشاره به اینکه شهرستان تالش دومین شهرستان از لحاظ جمعیت و  وسعت در سطح استان گیلان است، افزود: عمده تولیدات کشاورزی متأثر از  وضعیت آب و هوایی هستند. و به غیر از ادوات مربوط به کاشت، داشت و برداشت که  ثابت هستند، این آب و هواست که متغیر می‌باشد، لذا اگر وضعیت جوی و توصیه‌های کارشناسی و کاربردی متناسب با فنولوژی محصول و وضعیت هوا  بی‌واسطه بدست کشاورز برسد، می‌تواند بیشتر آسیب‌های ناشی از تغییرات جوی را به حداقل برساند که این امر قطعاً در راستای حمایت از تولید ملی و کشاورزی خواهد بود.

 

آخرین اخبار: