جلسه مشترک هواشناسی استان گیلان با مؤسسه تحقیقات بین‌المللی تاس ماهیان دریای خزر

 

در راستای اجرای تفاهم‌نامه همکاری، طی یک نشست تخصصی در مرکز کاوش‌های جوی  و رادار هواشناسی بندرکیاشهر، هواشناسی استان گیلان و مؤسسه تحقیقات بین‌المللی تاس‌ماهیان دریای خزر برای همکاری‌های مشترک اقدام نمودند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان گیلان، در ابتدای این جلسه محمد دادرس مدیرکل هواشناسی استان گیلان ضمن خوش‌آمد گویی به ریاست مؤسسه تحقیقات بین‌المللی تاس ماهیان دریای خزر و هیئت همراه با اشاره به برخورداری از کارشناسان زبده و متخصصین عالی رتبه، تجهیزات فنی، ابزار دقیق و بانک‌های اطلاعات اقلیمی، آمادگی مجموعه خود را برای تسریع در آغاز همکاری‌های مشترک اعلام کرد. این مقام مسؤل افزود، دریاچه خزر به عنوان تنها محل زیستگاه طبیعی تاس ماهیان در کره زمین از لحاظ تولید محصولات دریایی خاص بویژه خاویار علاوه بر منبع در آمدی ارزی از لحاظ اشتغال نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.
در ادامه علی محجوب رئیس ایستگاه هواشناسی بندرکیاشهر با معرفی فعالیت‌ها و عملکرد و امکانات و ادوات و سنجنده‌های مرکز کاوش‌های جوی رادار هواشناسی بندرکیاشهر از قبیل رادار و بویه دریایی و ایستگاه سینوپتیک، توضیحاتی را در خصوص خدمات هواشناسی به کاربران بخش صیادی و کشاورزی برای حاضرین ارائه کرد.

خانم دکتر مریم فلاحی ریاست مؤسسه نیز با توجه به قابلیت‌های اداره کل هواشناسی گیلان، یادداشت تفاهم همکاری‌های علمی – فنی دوجانبه، بررسی اثرات احتمالی تغییرات اقلیمی بر ذخایر ماهیان خاویاری، گشت‌های مشترک دریایی با استفاده از شناورهای تحقیقاتی دو طرف را از جمله موضوعات دارای اولویت در همکاری‌های کوتاه‌مدت تا بلندمدت دو مجموعه عنوان کرد. در ادامه هر یک از کارشناسان حاضر درخصوص هم‌افزایی ظرفیت‌های موازی برای افزایش کارایی با سازمان‌های درگیر با موضوعات مربوط به دریای خزر، رویکرد اکوسیستمی به مدیریت در محیط زیست دریای خزر و لزوم هماهنگی ذی‌نفعان برای استفاده بهینه از تجهیزات، امکانات و ظرفیت‌های موجود در منطقه به بحث و تبادل نظر پرداختند. درخاتمه این نشست ریاست مؤسسه تحقیقات بین‌المللی تاس ماهیان دریای خزر و هیئت همراه ضمن بازدید از سایت رادار بندرکیاشهر که به عنوان هشتمین رادار هواشناسی خدمات ارزنده‌ای را در حوزه هواشناسی به متخصصان ارائه می کند از  امکانات و تجهیزات ایستگاه هواشناسی بندرکیاشهر، بازدید کردند.