برگزاری کارگاه شناخت انواع مواد مخدر و آشنایی با عوارض سوء مصرف آن در جامعه

 

همراه با روند پیشرفت تکنولوژی و توسعه در سطح زندگی در جوامع امروز، مشکلات ناشی از آسیب‌های همراه با این شکل از زندگی هم گریبانگیر افراد و مردم می‌شود، که یکی از مهمترین آن روند رو به رشد تنوع مواد مخدر و شیوه‌های متفاوت بدام افتادن در بند اعتیاد به این مواد است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان گیلان به منظور آشنایی با انواع مواد مخدر و چگونگی به دام افتادن در چنبرۀ آلودگی به مواد مخدر کارگاه آموزشی “شناخت انواع مواد مخدر و آشنائی با عوارض سوء مصرف مواد مخدر” در سالن اجتماعات اداره کل هواشناسی استان گیلان برگزار گردید. محمد دادرس مدیر کل هواشناسی استان گیلان در ابتدای این کارگاه یکی از عمده‌ترین دلایل آلودگی به این مواد افیونی را نداشتن دانش کافی و پائین بودن سطح تحصیلات افراد دانست و برگزاری این کارگاه را در جهت ارتقای اطلاعات و دانش پرسنل هواشناسی استان بسیار مفید و بجا عنوان کرد. این مقام مسؤل با اشاره به بالا بودن سطح آگاهی و تحصیلات در اداره متبوع خود این موضوع را یکی از شاخصه‌های مهم جایگاه مناسب هواشناسی در استان گیلان بیان کرد.

در این کارگاه جناب سروان علی وحیدی، کارشناس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان با ارائه یک پاورپوینت، انواع مواد مخدر شامل سنتی و صنعتی و عوارض ناشی از مصرف آنها را برای همکاران تشریح کرد. سروان وحیدی مدرس این کارگاه در مقدمه سخنرانی با معرفی انواع مواد اعتیادآور با اشاره به اینکه دروازه ورود به اعتیاد مصرف سیگار است، افزود: مواد شیمیایی موجود در سیگار ۴۰۰ نوع ماده مضر است که از جمله این مواد مضر مونوکسیدکربن، ددت، وینیل کلراید، اتانول و متانول است. وی در ادامۀ سخنرانی درباره آسیب‌ها و عوارض ناشی از مصرف قلیان به بحث پرداخت و بیان داشت که تأثیرات شدید مصرف این ماده در دو عضو حیاتی قلب و ریه است. و در خاتمه کارگاه به سؤالات شرکت‌کنندگان در این کارگاه پاسخ داد.