برگزاری نشست تخصصی ذی‌نفعان در حفاظت و بهره‌برداری از دریای خزر در روز ملی دریای خزر

 

دریای خزر(کاسپین) به عنوان بزرگترین دریاچه جهان، وجود منابع غنی و منحصربه فرد بویژه آبزیان خاص در آن مثل ماهیان خاویاری (تاس  ماهیان)، وجود یک بستر مناسب تجارت بین المللی بین پنج کشور ساحلی این دریاچه و تأثیرات آب و هوایی که در این کشورها و کشورهای دورتر بجا می‌گذارد، از اهمیت خاصی در این نقطه از جهان برخوردار می‌باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان گیلان به مناسبت روز ملی دریای خزر، نشست تخصصی با عنوان ذی‌نفعان در حفاظت و بهره‌برداری دریای خزر در مؤسسه تحقیقات بین‌المللی تاس ماهیان دریای خزر برگزار شد.

در ابتدا خانم دکتر فلاحی ریاست مؤسسه ضمن خیر مقدم به حاضرین به لزوم توجه به همه ذی نفعان در راستای حفاظت و بهره برداری پایدار از ذخایر دریای خزر تأکید نمود. سپس آقای مهندس عابد رئیس گروه تحقیقات هواشناسی اداره کل هواشناسی استان گیلان با ارائه پاورپوینت گزارش مبسوطی از روند تغییرات دمای هوا در دریای خزر طی شصت سال گذشته را تشریح نمود. سپس خانم سمانه نگاه کارشناس پیش بینی و تحقیقات اداره کل هواشناسی گیلان نیز گزارشی با عنوان تغییر آب و هوای کاسپین ضمن اشاره به وقوع پدیده نوظهور جوی در پهنه کاسپین ناشی از تغییرات آب و هوایی، به تشریح اثرات تغییرات اقلیم بر این زیستگاه آبی پرداختند. در این جلسه اداره کل هواشناسی استان گیلان و مؤسسه تحقیقات بین المللی تاس ماهیان دریای خزر بعنوان دو مجموعه فعال در دریای خزر از نظر تولید داده‌های اقلیمی و زیستی، در مورد همکاری‌های دوجانبه پژوهش دریایی و تمایل به جلب مشارکت سایر واحدهای مرتبط فعال در دریای خزر اظهار علاقه‌مندی نمودند. در ادامه آقای دکتر علیزاده رئیس اداره روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه ضمن اشاره به پیگیری‌های منطقه‌ای برای تعیین رژیم حقوقی دریای خزر و تشریح کنوانسیون تهران و لوایح اخیر در دست پیگیری برای تصویب در مجلس شورای اسلامی، با تشریح مفهوم ذی‌نفعان دریای خزر، رویکرد سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) برای مدیریت ذخایر آبزیان جهان را بر اساس آخرین گزارش‌ها به بحث گذاشت که مشورت با ذی‌نفعان و استفاده از بهترین دانش موجود بعنوان دو ستون پیشنهادی FAO برای برنامه‌های مدیریت اکوسیستمی در زمینه شیلات عنوان شده است. در پایان این جلسه پیشنهاد شد حاضرین در جلسه فهرستی از ذی‌نفعان دریای خزر در دو بخش حفاظت و بهره‌برداری را مشخص نمایند.