برگزاری جلسه مشترک بین مدیران کل هواشناسی و شیلات استان گیلان

 

در حالی که در سال‌های آغازین پیروزی انقلاب، میزان تولید آبزیان پرورشی در گیلان فقط به حدود ۲ هزار تن ماهی گرمابی خلاصه می‌شد، در حال حاضر سالانه ۵۳ هزار تن انواع ماهی پرورشی از جمله گرم آبی، سردآبی، خاویاری، مولد، زینتی و قرمز در گیلان تولید می‌شود. وصنعت آبزی پروری در گیلان برای حدود ۶ هزار نفر مستقیم و ۱۸ هزار نفر هم غیر مستقیم، شغل ایجاد کرده است اما در اوایل انقلاب، این صنعت برای فقط ۱۰۰ نفر مستقیم و ۴۰۰ نفر هم غیرمستقیم شغل ایجاد کرده بود. خبرگزاری صدا وسیما : ۰۹ بهمن ۱۳۹۷

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان گیلان، جلسه‌ای در محل اداره کل شیلات در بندرانزلی درخصوص همکاری‌های انجام شده و توسعه این همکاری‌ها با حضور معاونین اداره کل شیلات و رؤسای ادارات پیش بینی و هواشناسی دریایی اداره کل هواشناسی گیلان بین محمد دادرس مدیر کل هواشناسی استان گیلان با صمد درویشی مدیر کل شیلات استان برگزار گردید. محمد دادرس در ابتدا با اشاره به توانمندی‌های هواشناسی در خصوص همکاری‌های انجام گرفته در زمینه هواشناسی کاربردی شامل تهک دریایی، شرکت‌های تعاونی صید پره، ماهیان خاویاری و صید کیلگا و همچنین ارائه اطلاعات دما وکنترل دمای آب و هوادهی در استخرهای پرورش ماهیان گرم آبی و سرد آبی مواردی را بیان کرد.

مدیرکل شیلات نیز با  اشاره به اینکه در گذشته صیادان و دریانوردان بر اساس اطلاعات دیگر کشورها به دریا می‌رفتند در حال حاضر پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی و اداره کل هواشناسی گیلان به حدی رسیده که صیادان، از این پیش‌بینی‌ها برای رفتن به دریا در امر صیادی استفاده می‌کنند. مدیرکل شیلات استان خواستار ارائه اطلاعاتی درخصوص شناخت بیشتر از رفتارهای دریا، انتقال داده‌ها و اطلاعات کاربردی، توسعه پرورش ماهیان خاویاری در دریا و مدیریت سواحل از هواشناسی استان شده و آمادگی مجموعه خود را برای  همکاری مشترک در این موضوعات را اعلام نمودند. این مقام مسؤل همچنین ضمن ابراز تمایل برای برگزاری کارگاه آموزشی آمادگی دستگاه مطبوع خود را جهت برگزاری جلسه آتی دست‌آوردهای هواشناسی در اداره کل شیلات اعلام کرد. صمد درویشی همچنین انجام مطالعه درخصوص نیازهای جدید بخش شیلات استان با توجه به روند روبه رشد پرورش ماهی در قفس در دریای خزر و اطلاع از شرایط دمائی آب جهت عمق استقرار قفس در دریا را از نیازهای مهم پروش‌دهندگان در این بخش اعلام کرده و درخواست کرد تا در آینده جلساتی تخصصی بین کارشناسان دو مجموعه برای شناسائی نیازهای مهم و جدید در این مورد برگزار گردد.