برگزاری جلسه مدیرکل هواشناسی استان گیلان با فرماندار آستانه اشرفیه

 

شهرستان آستانه اشرفیه با بیش از ۲۳ هزار هکتار مزارع برنج و ۳۷ کیلومتر نوار ساحلی که عمدتاً برای گردشگری ساحلی و توسعه صنعت توریسم مناسب بوده و فعالیت بخش عمده‌ای از نیروی کار در حوزه صید و صیادی و صید پره، عرضه‌کننده یکی از مرغوبترین برنج‌های ایران نیز است. علاوه بر آن در این خطه از گیلان سرسبز ۲۵۰۰ هکتار زمین کشاورزی هم به تولید بادام زمین اختصاص دارد که از شهرت ملی برخوردار می‌باشد و در اشتغال و درآمدزایی جایگاه خاصی دارد. تمامی این موارد در کنار سایر عوامل محلی و منطقه‌ای سبب می‌شود که داشتن اطلاعات دقیق و به لحظه هواشناسی یکی از نیازهای اساسی مدیران این شهرستان برای مدیریت و هدایت فعالین در بخش‌های مذکور باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان، محمد دادرس مدیرکل هواشناسی استان گیلان جلسه‌ای به منظور هم‌افزایی و بررسی نیازهای حوزه هواشناسی با رحیم حیدری فرماندار شهرستان آستانه اشرفیه برگزار کرد. در این جلسه که مقرر شد با توجه به اهمیت اطلاعات به هنگام هواشناسی در پیشگیری از بحران‌ها و نقش آن در مدیریت محصولات باغی و زراعی، هر ساله با اختصاص اعتبار از محل کمیته برنامه ریزی شهرستان ودیگر منابع اعتباری نسبت به تجهیز وتوسعه ایستگاههای هواشناسی شهرستان اقدام گردد، محمد دادرس با اشاره به اینکه وظیفه ذاتی سازمان هواشناسی تولید داده و اطلاعات است، اظهار داشت اتفاقات بسیار خوب زیر ساختی در بخش هواشناسی در شهرستان آستانه اشرفیه رخ داده، از جمله  وجود سایت رادار هواشناسی کیاشهر که جزء ۸ سایت رادار برتر در سطح کشور بوده و اطلاعات خوبی را تولید می‌کند که در بخش‌های مختلف از آن استفاده می‌شود. این مقام مسؤل با اشاره به بویه دریایی کیاشهر که پارامترهای جوی دریا را اندازه‌گیری می‌کند ادامه داد: این بویه دریایی در بحث صید و صیادی حائز اهمیت است و با توجه به اینکه استان گیلان یک استان کشاورزی و ساحلی است از این اطلاعات می‌توانیم استفاده‌های گسترده‌تری هم داشته باشیم. مدیر کل هواشناس استان گیلان در خصوص پشتیبانی و تجهیز بانک سنسورهای خودکار هواشناسی و افزایش ایستگاه‌های خودکار باران‌سنجی برای پایش نقطه‌ای میزان بارندگی‌ها در مکان‌هایی که شناسائی شده از مواردی بود که در این جلسه بیان کرد. مدیرکل هواشناسی استان همچنین ضمن تقدیر و تشکر از همکاری مجدانه مسئولین شهرستان از جمله فرماندار آستانه اشرفیه اظهار کرد در این شهرستان هم به لحاظ تولید برنج و هم به لحاظ تولید بادام زمینی و در بحث پرورش ماهی در قفس و بهره‌مندی صیادان، انتظار می‌رود با پشتیبانی مسئولین شهرستان و با توجه به قابلیت افزایش حداقل ۱۶ سنسور دیگر به سنسورهای موجود در ایستگاه خودکار هواشناسی آستانه گام مهمی در پایش پارامترهای بیشتر در راستای خدمات‌رسانی به کاربران در حوزه‌های مختلف برداشته شود.

رحیم حیدری فرماندار آستانه اشرفیه نیز  هواشناسی را  جزئی از زندگی مردم برشمرد و افزود: امروز در گردش، مسافرت، برداشت محصول یا کاشت و یا اطلاع از وضعیت دریا و … در همه حال این احساس وجود دارد که به هواشناسی رجوع کنند. زیرا هواشناسی توانسته است به عنوان یک مرجع قابل اعتماد خود را به مردم نزدیک بگرداند. وی ادامه داد: بسیار خوشحالیم که با راه‌اندازی ایستگاه هواشناسی در این شهرستان هم در مطالعه وضع موجود و هم درخصوص پیش‌بینی آینده داده‌هایی را تولید می‌کنیم که تولید این داده‌ها می‌تواند پیشینیه‌ای باشد برای ده سال بعد که روند کاهش یا افزایش دما و میزان برف و باران را  بررسی و ارزیابی کرد. نماینده عالی دولت در شهرستان در پایان خواستار بررسی‌های کارشناسی‌تر موضوعات مشترک شهرستان در زمینه توسعه و تجهیز بیشتر مجموعه هواشناسی با اداره کل شد، تا مردم بتوانند در برنامه‌ریزی خود هرچه دقیق‌تر و مفیدتر عمل کنند.

در این جلسه سرپرست اداره پیش بینی و هشدار سریع هواشناسی و رئیس ایستگاه رادر هواشناسی کیاشهر و بخشدار کیاشهر نیز حضور داشتند.