اطلاعات تکمیلی از پوشش برف

 

اطلاعات تکمیلی حاکی از مشابهت گستردگی پوشش برف بهمن ۱۳۹۸ با برف سال ۱۳۸۶ دارد.

 

 

نتایج مطالعات کارشناسان هواشناسی گیلان از زوایای مختلف حاکی از آن است که بارش برف ۲۰ لغایت ۲۲بهمن ۱۳۹۸ در مقایسه با برفهای استان گیلان در ۱۵ سال اخیر بیشترین مشابهت را با برف دی ماه سال ۱۳۸۶ دارد .

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان گیلان، محمد دادرس مدیر کل هواشناسی استان گیلان در گفتگو با رسانه‌های محلی بیان کرد که پس از سپری شدن بارش برف در استان گیلان و مطالعه دقیق نحوه فعالیت این سامانه و مقایسه آن با برف سالهای  ۹۵، ۹۴، ۹۲، ۸۶، ۸۳ (طی ۱۵ سال اخیر) از نکات مشترک و متمایز برفِ چند روز اخیر در گیلان و تشابه این برف با برف ۱۶ دی ماه سال ۱۳۸۶ خبر داد.

این مقام مسؤل بیان کرد: بارش برف بهمن ۱۳۹۸ به لحاظ گستردگی پوشش برف و به لحاظ مقادیر با برف دی ماه ۱۳۸۶ مشابهت دارد. ایشان بیان کرد سیستم بارشی مذکور از بامداد روز یکشنبه ۲۰ بهمن در منطقه فعال شد و در ابتدا در ارتفاعات بصورت برف شروع شد و طی عصر و شب در مناطق جلگه‌ای ابتدا بصورت باران و سپس بصورت مخلوط برف و باران و به دنبال آن به بارش برف تبدیل گردید. به گفته مدیرکل هواشناسی این سامانه طی ۴۸ ساعت (ظهر یکشنبه لغایت عصر سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸) در نواحی مختلف استان گیلان (نواحی جلگه‌ای و مرتفع) بارش برف را به دنبال داشت و طی عصر سه شنبه از بخش‌های شرقی استان خارج گردید. به گفته این مقام مسؤل یکی از  موارد مهم مشابهت‌های این دو سامانه بارشی، وسعت، تمرکز و شدت بارش در مرکز استان است. بطوریکه پوشش برف در سطح خیابان‌های مرکزی شهر رشت و همچنین پوشش برف سطح خیابان‌های مسیرهای چهارگانه خروجی شهر رشت (مسیر رشت به تهران – مسیر رشت به لاهیجان – مسیر رشت به انزلی و مسیر رشت به فومن) در هردو مورد (برف دی ماه ۸۶ و بهمن ۹۸) مبین این موضوع است.

 

 

همچنین ایشان در بخشی دیگر از صحبت‌های خود  به تمایز این سامانه بارشی با برف سال ۸۶ پرداخت و اشاره کرد: تفاوت اساسی بارش برف بهمن ۱۳۹۸ با برف دی ماه ۱۳۸۶ در شدت و مدت زمان وقوع بارش برف می‌باشد. وی بیان کرد بارش برف در سال ۸۶ طی دو بازه زمانی ۴۸ ساعته و با یک وقفه یک روزه اتفاق افتاد در حالیکه برف بهمن ۱۳۹۸ طی ۴۸ ساعت اتفاق افتاد و در ۲۴ ساعت دوم  بارش برف از شدت بیشتری برخوردار بود ( بخصوص در مناطق جلگه مرکزی وشرق استان گیلان).

در خاتمه این مصاحبۀ خبری مدیرکل هواشناسی بیان کرد گزارش کامل و جامع چگونگی شکل‌گیری و ورود این سامانه بارشی به استان گیلان و اقدامات انجام گرفته اداره کل هواشناسی در طی فعالیت این سامانه بارشی برای مدیران استانی و کشوری ارسال خواهد شد.

 

آخرین اخبار: