استاندار گیلان به نقش مهم هواشناسی در ارتباط با …

 

استاندار گیلان به نقش مهم هواشناسی در ارتباط با اشتغال و معیشت مردم در جلسه مدیریت بحران پرداخت

 

 

درجلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان گیلان، دکتر ارسلان زارع استاندار گیلان، گزارش‌های هواشناسی را با توجه به مرتبط بودن آن با اشتغال و معیشت مردم، دارای نقشی پیشگیرانه در وارد آمدن خسارت‌های ناشی از حوادث دانست.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان گیلان، در ابتدای این جلسه امیر مرادی مدیرکل جدید مدیریت بحران استان گیلان مطالبی را درخصوص تنوع حوادث و بحران‌های استان گیلان بیان کرد و سپس محمد دادرس مدیرکل هواشناسی استان گیلان با اشاره به اینکه بیشتر حوادث و بحران‌های اشاره شده و حتی رانش و لغزش‌های کوه‌ها و دامنه‌ها نیز ناشی از باران‌های سیل آسا و یا نفوذ بارندگی به لایه‌های زیرین خاک در  مناطق کوهستانی می‌باشد، اطلاعات و داده های هواشناسی را در مدیریت این بحران‌ها بسیار حائز اهمیت دانست. مدیرکل هواشناسی استان گیلان با ارائه پاورپوینتی درخصوص وضعیت جوی و تنوع آب و هوایی در استان گیلان، آگاهی به موقع از بروز بارش‌های سنگین در ارتفاعات و مناطق بالادست را نکته کلیدی پیش‌یابی حوادث ناشی از بروز سیلاب‌ها و چگونگی مواجهه دستگاه‌های اجرائی و امدادرسان با آنها بیان کرد و توسعه شبکه ایستگاه‌ها در مناطق مختلف استان گیلان را از برنامه‌های مهم اداره کل هواشناسی در سال‌های آینده برشمرد.

دکتر ارسلان زارع استاندار گیلان نیز با اشاره به اینکه گزارش‌های هواشناسی با توجه به مرتبط بودن آن با اشتغال و معیشت مردم دارای نقشی پیشگیرانه در واردآمدن خسارت های ناشی از حوادث است، با تأکید بر لزوم ارتقاء دانش و آگاهی‌های جامعه گفت: لازم است برای مدیریت  شایسته حوادث، رویکرد مردم‌ محوری را مبنا قرار دهیم. وی همچنین با اشاره به اقلیم جغرافیایی گیلان، بروز برخی حوادث طبیعی و نیز وارد آمدن خسارت‌هایی به سرمایه‌های ملی، بر ضرورت توجه به اصول مدیریت بحران تأکید کرد.

فرمانداران شهرستان‌های استان گیلان نیز که بصورت ویدئو کنفرانسی در این جلسه حضور داشتند، هر کدام مطالبی را در خصوص بحران‌های مهم حوزه خود بیان کردند.

 

 

آخرین اخبار: